Organisation‎ > ‎

Riksvalberedningen

Riksvalberedningens uppgift är att aktivt söka efter lämpliga personer till olika uppdrag i partiet. Det är dels uppdrag som väljs av partiets kongress, till exempel partistyrelse och språkrör, och dels uppdrag som väljs av partistyrelsen eller riksdagsgruppen, till exempel statliga nämnder, myndigheters insynsråd och statliga utredningar.

Riksvalberedningens arbetsutskott
NYHETER FRÅN RVB


AKTUELLA UPPDRAG



ALLMÄNT OM STATLIGA UPPDRAG
  • Statliga uppdrag innebär rätt till tjänstledigt, betalda resor och boende, ersättning för förlorad arbetsförtjänst och ett lågt mötesarvode. 
  • Utredningar (kommittéer) och referensgrupper till desamma har oftast runt ett möte i månaden i Stockholm. Information om utredningens direktiv från regeringen finns på regeringens hemsida. 
  • Läs mer om uppdraget i insynsråd. Insynsråd har normalt 6-8 möten per år. Insynsråd har oftast möten där myndigheten är placerad. Information om myndighetens ansvar finns i lag och på myndighetens hemsida. 
  • Statliga nämnder, råd och styrelser mm har möte mellan 2 gånger per år och varje vecka. Det normala är 6-8 möten per år. Mötena hålls oftast i Stockholm, men kan vara på andra platser om kansliet eller myndigheten är placerad där. Information om nämnder och råds ansvar finns i lag och på myndighetens/nämndens/rådets hemsida. 

    Riksvalberedningen


    Alireza Mosahafi, Västerbotten

    alireza.mosahafi@mp.se


    Andréa Henriksson, Gröna Studenter

    andrea.henriksson@mp.se


    Bengt Nordström, Östergötland

    bengt.nordstrom@mp.se


    Birgitta Skoglund, Västernorrland

    birgitta.skoglund@mp.se


    Britt-Marie Rosenqvist, Gröna Seniorer

    britt-marie.rosenqvist@mp.se


    Carl Frick, Södermanland

    carl.frick@mp.se


    Caroline Närhi, Västmanland

    caroline.narhi@mp.se


    Eva Ekenberg, Jönköping

    eva.ekenberg@mp.se


    Helena Bosved, Örebro

    helena.bosved@mp.se


    Ingemar Basth, Västra Götaland Sjuhärad

    ingemar.basth@mp.se


    Ingmari Nilsson, Dalarna

    ingmari.nilsson@mp.se


    Joachim Höggren, Grön Ungdom

    joachim.hoggren@mp.se


    Johan Hellström, Västra Götaland Göteborg  

    johan.hellstrom@mp.se


    Johan Örnemar, Västra Götaland Sjuhärad  

    johan.ornemar@mp.se


    Joakim Nordstrand, Norrbotten  

    joakim.nordstrand@mp.se


    Jonas Löhnn, Kalmar

    jonas.lohnn@mp.se


    Katrin Lundgren, Grön Ungdom

    katrin.lundgren@mp.se


    Katrin Wissing, Jämtland

    katrin.wissing@mp.se


    Lena Stenström, Gotland

    lena.stenstrom@mp.se


    Lena Östholm, Skåne Västra

    lena.ostholm@mp.se


    Louise Arndt, Skåne Malmö

    louise.arndt@mp.se


    Malena Ranch, Uppsala

    malena.ranch@mp.se


    Maria Söderberg, Halland

    maria.soderberg@mp.se


    Marika Isetorp, Västra Götaland Norra

    marika.isetorp@mp.se


    Mikael Jämtsved, Stockholmsregionen

    mikael.jamtsved@mp.se


    Monika Bubholz, Värmland

    monika.bubholz@mp.se


    Olov Östlund, Gävleborg

    olov.ostlund@mp.se


    Ove Johansson, Skåne Södra

    ove.johansson@mp.se


    Roland Thord, Skåne Norra Östra

    roland.thord@mp.se


    Sverre Dahlstedt Eriksson, Stockholms stad

    sverre.dahlstedt@mp.se


    Tobias Adersjö, Kronoberg,

    tobias.adersjo@mp.se


    Ulrika Frick, Västra Götaland Västra

    ulrika.frick@mp.se


    Öjvind Hatt, Blekinge

    ojvind.hatt@mp.se