Organisation‎ > ‎

Riksvalberedningen

Riksvalberedningens uppgift är att aktivt söka efter lämpliga personer till olika uppdrag i partiet. Det är dels uppdrag som väljs av partiets kongress, till exempel partistyrelse och språkrör, och dels uppdrag som väljs av partistyrelsen eller riksdagsgruppen, till exempel statliga nämnder, myndigheters insynsråd och statliga utredningar.

Riksvalberedningens arbetsutskott
ALLMÄNT OM STATLIGA UPPDRAG
  • Statliga uppdrag innebär rätt till tjänstledigt, betalda resor och boende, ersättning för förlorad arbetsförtjänst och ett lågt mötesarvode. 
  • Utredningar (kommittéer) och referensgrupper till desamma har oftast runt ett möte i månaden i Stockholm. Information om utredningens direktiv från regeringen finns på regeringens hemsida. 
  • Läs mer om uppdraget i insynsråd. Insynsråd har normalt 6-8 möten per år. Insynsråd har oftast möten där myndigheten är placerad. Information om myndighetens ansvar finns i lag och på myndighetens hemsida. 
  • Statliga nämnder, råd och styrelser mm har möte mellan 2 gånger per år och varje vecka. Det normala är 6-8 möten per år. Mötena hålls oftast i Stockholm, men kan vara på andra platser om kansliet eller myndigheten är placerad där. Information om nämnder och råds ansvar finns i lag och på myndighetens/nämndens/rådets hemsida. 

    Riksvalberedningen


    Alireza Mosahafi, Västerbotten

    alireza.mosahafi@mp.se


    Ayse Duyar, Norrbotten

    ayse.duyar@mp.se


    Birgitta Skoglund, Västernorrland

    birgitta.skoglund@mp.se


    Carl Frick, Södermanland

    carl.frick@mp.se


    Caroline Närhi, Västmanland

    caroline.narhi@mp.se


    Cecilia Obermüller, Stockholms stad

    cecilia.obermuller@mp.se


    David Ekholm, Östergötland

    david.ekholm@mp.se


    Heidi Plisch, Gotland

    heidi.plisch@mp.se


    Ia Malmqvist, Örebro län

    ia.malmqvist@mp.se


    Ida Nilsson, Skåne Norra och Östra

    ida.nilsson@mp.se


    Joachim Höggren, Grön Ungdom

    joachim.hoggren@mp.se


    Johan Hellström, Västra Götaland Göteborg  

    johan.hellstrom@mp.se


    Johanna Norberg, Skåne västra

    johanna.norberg@mp.se


    Jonas Löhnn, Kalmar

    jonas.lohnn@mp.se


    Jonas Wittink, Dalarna

    jonas.wittink@mp.se


    Karin Olofsson, Västra Götaland Östra

    karin.olofsson@mp.se


    Karolin Johansson, Gröna Studenter

    karolin.johansson@mp.se


    Katrin Lundgren, Grön Ungdom

    katrin.lundgren@mp.se


    Katrin Wissing, Jämtland

    katrin.wissing@mp.se


    Kew Nordqvist, Jönköping

    kew.nordqvist@mp.se


    Louise Arndt, Skåne Malmö

    louise.arndt@mp.se


    Malena Ranch, Uppsala

    malena.ranch@mp.se


    Marika Isetorp, Västra Götaland Norra

    marika.isetorp@mp.se


    Mikael Jämtsved, Stockholmsregionen

    mikael.jamtsved@mp.se


    Monika Bubholz, Värmland

    monika.bubholz@mp.se


    Olov Östlund, Gävleborg

    olov.ostlund@mp.se


    Ove Johansson, Skåne Södra

    ove.johansson@mp.se


    Staffan Falk, Västra Götaland Södra

    staffan.falk@mp.se


    Sverre Dahlstedt Eriksson, Halland

    sverre.dahlstedt@mp.se


    Tobias Adersjö, Kronoberg,

    tobias.adersjo@mp.se


    Ulrika Frick, Västra Götaland Västra

    ulrika.frick@mp.se


    Öjvind Hatt, Blekinge

    ojvind.hatt@mp.se